O mnie

 

  Szanowni Państwo!

 

    Nazywam się Elżbieta Jodko- Kula,  z wykształcenia jestem pedagogiem i socjoterapeutką. Od ponad trzydziestu lat pracuję z dziećmi i młodzieżą jako pedagog szkolny.

    Przygodę z pisaniem rozpoczęłam od małych form dramaturgicznych, gdyż prowadząc przez dwdzieścia pięć lat dziecięco- młodzieżowy zespół teatralny  przygotowywałam  scenariusze zabawnych przedstawień dla moich młodych aktorów.

Niektóre z nich spotkały się z uznaniem jurorów ogólnopolskich konkursów.

Część z napisanych przeze mnie  sztuk znalazla się w dwóch zbiorach wydanych przez wydawnicta Juka ("W szkolnym teatrze") i eSPe ("Zbliż się Melpomeno") .

   Dwa scenariusze ("Cudnalińscy" i "Duży, zielony problem") zamieszczone  we wzmiankowanych zbiorach, są do dziś często wykorzystywane  przez amatorskie grupy teatralne, zaś przedstawienia "Perły szczęścia nie dają" i "Zapis" doczekały się profesjonalnych realizacji. Pierwsze  przygotował   Teatr Telewizji dla Dzieci i Młodzieży,  a drugie znalazło się w repertuarze Teatru Animacji z Poznania.

   Pomysł jaki skłonił mnie do napisania  sztuki "Zapis" stał się też kanwą powieści zatytułowanej "Adam", opublikowanej przez Wydawnictwo Skrzat w serii Nastoletnie Problemy. W serii tej, prócz kisążek innych autorów, ukazały się też  kolejne moje powieści, poświęcone problemom młodych czytelników, a zatytułowane: "Anka", "Julka", "Karina", "Olka", "Maciek" i "Makary".

   Zanim jednak rozpoczęłam współpracę z Wydawnictwem Skrzat, moją pierwszą powieść "Pora prawdy", oraz  zbiór opowiadań zatytułowany "Opowiadania znalezione na plaży" opublikowała Ludowa Społdzielnia Wydawnicza.

   Oprócz scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży,  piszę  też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało moją powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński  Media książki opowiadajace o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Maria Pilsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka"- to książki, których przygotowaniu i napisaniu poświęciłam dużo wysiłku i żmudnej, choć bardzo wciągającej pracy.

  W ostatnim czasie po kilkuletniej przerwie  wróciłam  do pisania  dla młodego odbiorcy, gdyż obcowanie z  dziećmi i młodzieżą  stanowi dla mnie bardzo cenne źródło przemyśleń i inspiracji. Dla czytelników dorosłych w dalszym ciągu też piszę.

Prywatnie jestem mamą dwóch dorosłych synów, żoną, teścową i babcią Amelki oraz Alicji.